Wycena i opłata adiacencka z tytułu podziału nieruchomości

Wycena i opłata adiacencka z tytułu podziału nieruchomości

Wycena wartości nieruchomości dla potrzeb ustalenia opłaty adiacenckiej z tytułu podziału nieruchomości

Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa, wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30% różnicy wartości nieruchomości. Wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne.

Ustalenie opłaty adiacenckiej może nastąpić, jeżeli w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale nieruchomości stało się prawomocne, obowiązywała uchwała rady gminy. Do ustalenia opłaty adiacenckiej przyjmuje się stawkę procentową obowiązującą w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale nieruchomości stało się prawomocne.

Wartość nieruchomości przed podziałem i po podziale określa rzeczoznawca majątkowy w formie operatu szacunkowego.

O mnie

Rzeczoznawca majątkowy mgr inż. Anna Sala posiada kierunkowe wykształcenie w szacowaniu nieruchomości zdobyte na Politechnice Warszawskiej. Doświadczenie...

Więcej informacji

Inne artykuły

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu omówienia naszej oferty lub do przesłania wiadomości za pomocą formularza kontaktowego.

Telefon:

(+48) 668 982 942

E-mail:

biuro@assess.pl