

Wycena gruntu, wycena działki budowlanej
W procesie wyceny nieruchomości gruntowych rzeczoznawca majątkowy dokonuje określenia wartości nieruchomości jako przedmiotu prawa własności albo innych praw do nieruchomości.
Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami definiują działkę gruntu jako niepodzielną, ciągłą część powierzchni ziemskiej stanowiącą część lub całość nieruchomości gruntowej. Natomiast działkę budowalną jako zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.
Zgodnie ustawą o gospodarce nieruchomościami wyboru właściwego podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości dokonuje rzeczoznawca majątkowy, uwzględniając w szczególności cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, przeznaczenie w planie miejscowym, stan nieruchomości oraz dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.
Do wyceny nieruchomości gruntowych, gruntu, działek niezabudowanych, działek przeznaczonych pod zabudowę, działek budowlanych, działek zabudowanych rzeczoznawca majątkowy stosuje podejście porównawcze. W operacie szacunkowym rzeczoznawca majątkowy zamieszcza bazę transakcji nieruchomości podobnych do nieruchomości wycenianej. Przez nieruchomość podobną należy rozumieć nieruchomość, która jest porównywalna z nieruchomością stanowiącą przedmiot wyceny, ze względu na położenie, stan prawny, przeznaczenie, sposób korzystania oraz inne cechy wpływające na jej wartość. Każda wycena gruntu poprzedzona jest wizją lokalną i oględzinami działki w terenie. Rzeczoznawca majątkowy na podstawie dokumentacji, dotyczącej wycenianej nieruchomości oraz oględzin nieruchomości ocenia i opisuje w operacie szacunkowym stan nieruchomości, czyli stan zagospodarowania, stan prawny, stan techniczno-użytkowy, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, a także stan otoczenia nieruchomości, w tym wielkość, charakter i stopień zurbanizowania miejscowości, w której nieruchomość jest położona.