

Wysokość stawki czynszu dzierżawnego
Dla niektórych inwestorów dzierżawa gruntów jest formą władania gruntami umożliwiającą realizację inwestycji w przyjętym okresie czasu. Głównymi czynnikami skłaniającymi inwestora do podjęcia decyzji o zainwestowaniu w nieruchomość przez dzierżawę są określone dochody inwestora z włożonego kapitału oraz długofalowe oczekiwania inwestora w stosunku do inwestycji.
Dzierżawa rozumiana jest jako oddanie dzierżawcy nieruchomości lub jej części do używania i pobierania z niej pożytków na czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Prawo dzierżawy jest prawem zobowiązaniowym.
Wysokość stawki czynszu dzierżawy określa rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym. Rzeczoznawca majątkowy decyduje o przyjętym sposobie wyceny prawa dzierżawy. Określenie wartości praw zobowiązaniowych rzeczoznawca majątkowy poprzedza zebraniem wszelkich niezbędnych danych i informacji potrzebnych do określenia wartości wycenianych praw.
Określając cel wyceny rzeczoznawca majątkowy ustala, dla jakich potrzeb wykonuje wycenę. Ma to miejsce w szczególności dla ustalenia wysokości stawki czynszu dzierżawy wieloletniej. Przy określaniu wartości rynkowej czynszu dzierżawy, rzeczoznawca majątkowy analizuje także poziom stawek czynszów rynkowych. Ponadto w wycenie czynszu dzierżawnego rzeczoznawca majątkowy uwzględnia czas na jaki została zawarta umowa dzierżawy. Dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż trzydzieści lat poczytuje się po upływie tego okresu za zawartą na czas nieoznaczony.